See list of the newly approved appointments into boards, commissions and agencies

Our Ref: GO/PRESS/012/VOL.I/ 147                               FEBRUARY 21, 2020

PRESS RELEASE

The State Governor, His Excellency, Sir Ben Ayade has approved the following appointments into Commission, Boards and Agencies with immediate effect:

SECEONDARY EDUCATION BOARD
1. Dr. Mrs. Itang Egbung -    Member
2. Dr. Ofem Ofem Ajah -    Member
3. Hon. Nsa Ewa       - -   Member
4. Godwin Odey Oko    - -   Member
5. Ntufam Alphonsus Itambue -   Member
6. Mr. Lawrence Eyo Nsa                -  Member

LOCAL GOVT. SERVICE COMMISSION
1. Darlington Asuquo Eyo- Commissioner
2. Hon. Asama Ekpenyong- Commissioner
3. Hon. Ofutane Paul Ogar- Commissioner
4. Mr. Ilok Patrick Ilok - Commissioner
5. Uket Obo- Commissioner

CRS PRIMARY HEALTHCARE DEVELOPMENT AGENCY
1. Dr. Michael Eyong - Chairman
2. Dr. Echeng Imoke - Member
3. Dr. Henry Bassey - Member
4. Ogbu Raphael Ipuole( Sakkara)- Member
5. Barr. Daniel Effiom - Secretary.

CRS PLANNING COMMISSION
1. HE Sir Ben Ayade - Chairman
2. Dr. Francis Ntamu - Vice Chairman
3. Dr. Idom T. Inyambri - Member

RURAL WATER SUPPLY AGENCY (RUWATSA)
1. Mrs Agube - DG
2. Hon. Francis Ali Bisong - Member
3. Essien Etim Nya - Member
4. Cosmas Okeyim - Member
5. Ugbong Pius Ugbong - Member
6. Nyong Ojong - Member

SPORTS COMMISSION
1. Emmanuel Elom - Chairman
2. Ekpenyong Ekanem Ekpenyong - Commissioner
3. Augustine Egere - Commissioner
4. Canice OgarIduku - Commissioner
5. Gladys Igut - Commissioner

BORDER COMMUNITIES DEVELOPMENT COMMISSION (BORDERCOMM)
1. Ugbong Noel Akongwubel -Chairman
2. Bassey Effanga - Member
3. Monique Odey - Member
4. Hon. Emmanuel Bassey - Member
5. Amos Beshel Ashindoitiang -Member
6. Timothy Ekpe - Member
7. Stanley Ekawu - Member
8. Chief Onem Nelson Onem - Member
9. John Otu Agba - Member
10. Jacob Onawo- Member

STATE TOURISM BOARD
1. Barr. Monday Ebiala - Member
2. Williamson Edmund Otu - Member
3. Favour Agabi Wonah - Member
4. Vincent OkeyAgbor - Member
5. Henry Nyanse - Member
6. Augustine Abekam Adie - Member
7. Gabriel Ngbor Isorshie - Member
8. Sylvester Edem - Member

TOURISM BUREAU
1. Utsu John Atsu Managing Director
2. Ojoi Ekpenyong - member
3. Ada John Utogbo - Member
4. Bassey Darlington Imeh - Member
5. Ama Igba - Member
6. Barr Ettah Ukagu - Member
7. Sylvester Agba - Member
8. NTDC Rep. - Ex-Officio

RURAL DEVELOPMENT AGENCY (RUDA)
1. Emmanuel Ekpenyong - Director

2. Patrick Agbeh Director
3. Utsu Emmanuel A - Director

CRS SOCIAL HOUSING BOARD
1. Arc. Robert Utietiang- Chairman
2. Ogon Patrick Nkang - Member
3. Rosemary Ntuk Idem - Member
4. Mrs. Virginia Nonye Adie - Member
3. Benjamin Ambe - Member
4. Mr. Emmanuel Odo (fmr. CoS) - Member
5. Ayade John Agbebia - Member
6. Evelyn Undelashiema Aniah - Member
7. Patrick Stephen Orok - Member

SUSTAINABLE DEV. GOALS BOARD
1. Dr. Asuquo Ekpenyong -Chairman
2. Musa Yelwa - Member
3. Ushie Kenneth Ushie - Member
4. Clement Oti - Member
5. Uwem Joseph - Member
6. Catherine Angioha - Member
7. Jimmy Aninege - Secretary


Signed
Christian Ita
Special Adviser - Media & Publicity to the Governor

Post a Comment

0 Comments